Legendy telewizji

Bogumiła Wander i inne legendarne spikerki TVP. Przez dekady ich głosy towarzyszyły widzom

2024-07-31 10:40

Spikerki TVP odegrały kluczową rolę w kształtowaniu wizerunku polskiej telewizji. Były nie tylko prezenterkami, ale także przewodniczkami widzów po świecie informacji i rozrywki. Ich profesjonalizm, nienaganna dykcja, elegancja i klasa sprawiły, że stały się nieodłącznym elementem polskiej kultury telewizyjnej. Bogumiła Wander, Irena Dziedzic, Krystyna Loska – w galerii przypominamy najsłynniejsze kobiece twarze TVP. Niektórych niestety nie ma już wśród nas...

Spis treści

  1. Bogumiła Wander nie żyje. Na co chorowała?
  2. Nie tylko Bogumiła Wander. Oto legendarne spikerki TVP
  3. Krystyna Loska zapowiadała programy nie patrząc w kartkę
  4. Irena Dziedzic, czyli "żelazna dama polskiej telewizji"
  5. Edyta Wojtczak wystąpiła w reklamie proszku i jej kariera się załamała

Bogumiła Wander nie żyje. Na co chorowała?

Bogumiła Wander była jedną z największych gwiazd w historii TVP. Legendarna spikerka zmarła 30 lipca 2024 roku w wieku 80 lat. Informację o śmierci przekazali jej najbliżsi. Firma Group One, której prezesem zarządu jest Marek Żołędziowski, syn zmarłej spikerki, wystosowała oświadczenie dla mediów, które ukazało się na łamach Gazety Wyborczej.

Bogumiła Wander zmarła po długiej chorobie. W ostatnich latach zmagała się z chorobą Alzheimera.

Jest na specyficznych lekach. Nie wiem, czy jest z nią lepiej, czy gorzej, po prostu trzeba czekać. Ale może nie ma tych utrapień codziennych? Może ten jej świat jest spokojny? A może nawet na swój sposób szczęśliwy? Muszę stwierdzić, że jest w bardzo dobrej formie fizycznej, co od razu podkreślam. Natomiast umysłowo... To już inny świat, nad czym boleję, ale nie mam wpływu - mówił w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Baranowski, mąż legendarnej spikerki.

Bogumiła Wander była związana z Telewizją Polską od lat 70. Była spikerką, konferansjerką i prezenterką. "Pracowała na stanowisku prezentera najdłużej ze 'starej gwardii' spikerów telewizyjnych, do roku 2003. Prowadziła także wiele dużych imprez, m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy festiwal w Sopocie" - przypomina Uniwersytet Łódzki.

Nie tylko Bogumiła Wander. Oto legendarne spikerki TVP

Spikerki TVP z lat 70. i 80. zyskały status legend. Przez dekady ich głosy towarzyszyły widzom, wprowadzając ich w świat informacji, rozrywki i kultury. Oto niektóre z najbardziej ikonicznych spikerek i prezenterek TVP, które obok Bogumiły Wander na zawsze zapisały się w pamięci Polaków:

  • Krystyna Loska,
  • Edyta Wojtczak,
  • Irena Dziedzic,
  • Elżbieta Sommer,
  • Bożena Walter,
  • Krystyna Czubówna,
  • Grażyna Bukowska.

Polecamy: To on śpiewał "Kroplą deszczu". Oto, jak teraz wygląda Gabriel Fleszar

Krystyna Loska zapowiadała programy nie patrząc w kartkę

To jedna z najbardziej znanych twarzy polskiej telewizji. Kariera Krystyny Loski rozpoczęła się w latach 60. w lokalnym radiu, ale szybko upomniał się o nią świat telewizji i rozpoczęła pracę w katowickim oddziale TVP. W 1972 przeniosła się do Warszawy, gdzie została prezenterka i konferansjerką.

Krystyna Loska do dziś uchodzi za symbol profesjonalizmu i elegancji. Jej ciepły głos oraz nienaganna dykcja sprawiły, że szybko stała się ulubienicą widzów. Jako spikerka TVP zasłynęła umiejętnością przedstawienia z pamięci programu na cały dzień.

Jak dziś żyje słynna prezenterka i mama Grażyny Torbickiej? Krystyna Loska 25 lipca 2024 r. skończyła 87 lat.

Irena Dziedzic, czyli "żelazna dama polskiej telewizji"

Irena, a właściwie Sylwia Irena Dziedzic zadebiutowała w telewizji w 1956 r., prowadząc "Tele-echo", czyli pierwszy talk-show w Polsce i robiła to w sumie przez 25 lat! Mistrzyni telewizyjnego wywiadu budziła skrajne emocje - brawurowo łączyła klasę z pewną dozą złośliwości oraz ironii. Jej program cieszył się ogromną popularnością.

Janusz Atlas w swojej książce "Atlas kryminalny" napisał, że Irena Dziedzic została wyrzucona z TVP. "Klimat był taki, żeby rozprawić się z pięknoduchami i pani Dziedzic miała być przykładowym pięknoduchem" – twierdził publicysta.

Wszystko zaczęło się w 1981 roku, kiedy w prasie ukazał się artykuł Janusza Ratzko i Jerzego Pardusa - można było w nim przeczytać o rzekomych problemach finansowych gwiazdy TVP. Ratzko i Pardus twierdzili, że "Dziedzicowa jest winna 84 tysiące złotych osobie prywatnej, 6 tysięcy producentowi kuchenek i ponad 8 tysięcy fabryce mebli".

To po tej publikacji, Irena Dziedzic miała zostać odsunięta od pracy w telewizji. Prezenterka pozwała później oczerniających ją dziennikarzy. Kilkuletnia batalia sądowa zakończyła się na korzyść dziennikarki – sąd orzekł, że Janusz Ratzko mijał się z prawdą. Irena Dziedzic na swoim blogu napisała później, że Ratzko "zazdrościł jej sukcesów i nie mógł znieść, że jako dziennikarz nie dorasta jej nawet do pięt".

Irena Dziedzic zmarła w 2018 roku w wieku 93 lat.

Zobacz także: Sanatorium miłości - uczestnicy, którzy odeszli. Ich śmierć pogrążyła w głębokim smutku fanów programu

Edyta Wojtczak wystąpiła w reklamie proszku i jej kariera się załamała

To właśnie młodziutką Edytę Wojtczak na okładce Przekroju wypatrzyła Irena Dziedzic i ściągnęła ją do telewizji, w której przepracowała później prawie 40 lat! Edyta Wojtczak była kolejną spikerką, której głos i wizerunek były nieodłącznie związane z TVP.

W grudniu 1996 r. prezenterka nagle zniknęła z małego ekranu. Później okazało się, że wyrzucono ją z TVP za udział w reklamie "niezawodnego" proszku do prania OMO. Spikerka w styczniu br. skończyła 88 lat. "Po czterdziestu latach pracy dostaję od państwa dwa tysiące złotych" – wyznała jakiś czas temu w rozmowie z "Super Expressem".

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia legendarnych spikerek TVP, które były prawdziwymi ikonami swojej epoki. Ich wkład w rozwój polskiej telewizji jest nieoceniony.