
Kulisy z serialu Netflix "Dojrzewanie"

Przecież chyba nie kręcili każdego odcinka jednym ujęciem, prawda?
A jednak! Okazuje się, że każdy odcinek "Dojrzewania" naprawdę został nakręcony w czasie rzeczywistym jednym, ciągłym ujęciem – bez cięć. ŻADNYCH.

Czy było jakieś improwizowanie?
Przy tak długich ujęciach różnice między dubli były nieuniknione. Przykład: W odcinku 3 Owen Cooper ziewnął – Erin Doherty odpowiedziała: „Nudzę cię?”. Ich reakcje były tak naturalne, że wyglądały na zaplanowane.

Jak obsada się przygotowywała?
Ćwiczono po kolei fragmenty scenariusza, codziennie dodając kolejne sceny. Zaczynali od 5 minut materiału dziennie i stopniowo zwiększali zakres aż do pełnych prób pod koniec tygodnia.

Co jeśli ktoś pomylił kwestie albo zrobił coś źle?
Zależało to od skali błędu – czasem kontynuowali mimo lekkich potknięć w trakcie, ale często porzucano całe ujęcie. Zero presji!

Jak ekipa trzymała się z dala od kadru, gdy kamera się poruszała?
Podczas prób obsada ćwiczyła choreografię razem z operatorem kamery, co pozwalało zaplanować pozycje kamery i ruchy ekipy w trakcie całego ujęcia. Można to porównać do pracy w teatrze lub przygotowaniach do spektaklu. Czasami nie dało się uniknąć obecności ekipy w kadrze – wtedy byli przebrani w kostiumy i udawali statystów.

Dlaczego nie widać sprzętu kamerowego na furgonetce w odcinku 4?
Uwaga... bo były dwie furgonetki. Gdy postać Eddiego usuwa graffiti, użyto jednej. Po wejściu do domu zamieniono ją na drugą – z zamontowaną kamerą. Gdy wychodzą, kamera już działa z nowej furgonetki.

Ilu statystów było w szkole w odcinku 2?
320 nastolatków grających uczniów i 50 dorosłych grających nauczycieli, rodziców, klientów. Wszyscy musieli być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Odcinek kręcono 13 razy!

Jak kamera przeszła przez okno w 2. odcinku, jeśli to było jedno ujęcie?
Tak naprawdę okna tam nie było – zostało usunięte i później dodane cyfrowo (VFX). Jeden operator kamery był w klasie, a gdy Ryan wyskoczył przez okno, drugi – ukryty po drugiej stronie – przejął kamerę i kontynuował pościg.

Ile razy kręcono każdy odcinek?
Plan zakładał 10 pełnych ujęć (2 dziennie przez 5 dni), ale wiele prób trzeba było przerwać, więc niektóre odcinki miały znacznie więcej niż 10 dubli.

Czy naprawdę wyważyli drzwi podczas nalotu policyjnego w odcinku 1?
Tak! Rozwalili łącznie 12 drzwi. Na planie był specjalista od drzwi PVC, który każdorazowo montował nowe.

Czy Stephen naprawdę rzucał farbą w furgonetkę przy każdym ujęciu w odcinku 4? Jeśli tak, to jak ją potem zmywano?
Tak! Stworzono specjalną farbę – miała odpowiednią konsystencję, przyczepność i można ją było zmyć myjką ciśnieniową po każdym ujęciu.

Jak nagrano ujęcie z drona na końcu odcinka 2?
Operator kamery śledził uczennicę aż do świateł drogowych. Gdy przechodziła przez ulicę, zespół przymocował kamerę do drona, który przeleciał 0,3 mili na miejsce zbrodni. Tam inny operator kamery i technicy płynnie przejęli kamerę i przeszli do ujęcia z bliska Stephena Grahama.

Które ujęcia wybrano do finalnych wersji odcinków?
Odc. 1 – Dubel 2 (dzień 1 z 5) | Odc. 2 – Dubel 13 (dzień 5 z 5) | Odc. 3 – Dubel 11 (dzień 5 z 5) | Odc. 4 – Dubel 16 (dzień 5 z 5)
"Dojrzewanie" - kulisy
A tu możesz zerknąć na materiał filmowy z planu serialu "Dojrzewanie".